WhatsApp
Telefon
Yangın Alarm Sistemi

Yangın Alarm Sistemi

Yangın algılama ve ihbar sistemi, yangın durumunda yangın olayını en erken sürede algılayarak olası can ve mal kaybının önüne geçilmesi veya en aza indirilmesi için belirli yönetmelikler ve standartlar doğrultusunda binalarda bulunması zorunlu olan elektronik güvenlik sistemidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Evdeyken Alarm Kurulabilir Mi?

Elbette. Ev hırsızlıklarının büyük bölümü ev sahipleri evde yokken gerçekleşse de, ev sahipleri evdeyken gerçekleşen hırsızlık durumlarına karşı alam sistemlerinde Stay (İçeride) modu mevcuttur. Bu şekilde kurulum yaparak kapı ve pencerelerdeki sensörler aktif olacak ve herhangi bir izinsiz girişte alarm devreye girecektir. Eviçindeki PIR dedektörler aktif olmayacağı için ev sahibi ev içinde hareket edebiliyor olacak.

Stay Modu:Önceden belirtilmiş tüm çevre bölgelerinin kurulmasını, ancak içerideki bölgelerin (stay/away tanımlanmış bölgelerin) kurulmamasını sağlar. İçeride kişiler varken içeri giriş alanlarının korunması durumundaki kurma tipidir.

Siren'in içinde de bir akü vardır ve sirene giden enerji kablosu kesilse bile sesli uyarı vermeye devam eder. Alarm sisteminiz, alarm izleme merkezine bağlıysa izleme merkezine de sabotaj bilgisi gider ve bilgilendirilirsiniz.

Elektrik kesilirse panel içersindeki 7A kuru akü devreye girer. Panele bağlı PIR,MC vs. sayısına bağlı olarak sistem, minimum 8 saat kesintisiz çalışır. Bu durumda, sistem devrede olacaktır.

Eviniz ya da işyeriniz için alarm merkezine bağlı olmayan alarm sistemi sahibi olmak gerekli, önemli ama yetersiz olabilir; sizi birçok açıdan savunmasız durumda bırakabilir.

Alarm İzleme Merkezi, gelen acil durum sinyallerini, saniyeler içerisinde değerlendirerek durum teyidi almak için aboneye ulaşır. Acil durumun teyit edilmesinin hemen ardından, Emniyet güçleri, İtfaiye veya Sağlık birimleri ile anında temasa geçerek derhal yönlendirme yapılır.

Alarm İzleme Merkezi; hırsızlık, acil sağlı ve dedektörü varsa gaz kaçağı, duman veya su baskın alarmı dışında da alarm sinyallerini izlemektedir. Özellikle Panik, Tehdit, Gasp veya Sabotaj sinyallerinin takip edilmesi, alarm sistemi sahipleri açısından hayati öneme sahip olabilir. Bu tür acil durum sinyalleri geldiğinde, abonenin zor durumda olduğu düşünülerek, herhangi bir teyit alınmaksızın, derhal emniyet güçleri yönlendirilmesi yapılır.

Bütün bu durumların dışında, Alarm İzleme Merkezi, merkeze bağlı bulunan alarm sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını da sürekli denetler. Alarm sistemlerinden gelen arıza, akü zayıf veya batarya zayıf sinyalleri sürekli izleme altında tutulur ve sistem durumu raporlanır. Böylece, alarm sisteminizin, ihtiyaç duyduğunuz anda çalışıyor olduğundan her zaman emin olursunuz.

1)Kaç adet kamera kullanarak kamera sistemi kurdurmalıyım?

Kameralar için kritik noktaları sizde kolaylıla belirleyebilirsiniz. Kapı giriş çıkışları, para hareketi olan noktalar, müşteri hareketliliği olan noktalar, güvenlik personelinin gözetiminden uzak bölgeler en temel kamera sistemi seçim noktalarıdır.

Kamera sistemini oluşturan kameraların yerleri belirlenirken önüne ilerde engel oluşturmayacak noktaların seçilmesi ve kamera sisteminin arkadan ışık alacak şekilde konumlandırılması önemlidir.

2)Kamera sistemi mpeg4, Mjpeg, H.264 kayıt türünde olsa olur mu ?

Kamera sisteminde en güncel kayıt teknolojisi h.265+ kayıt teknolojisidir. Kamera sisteminde DVR ya da NVR seçiminde mutlaka h.265+ dvr kayıt cihazı talep edilmelidir.

Kamera sistemi için seçtiğiniz kayıt cihazında öncelikle bağlanabilecek kamera sayısı, kayıt teknolojisi, kayıt çözünürlüğü, veri aktarım hızı, kaç hdd slotu olduğu, dijital analiz özellikleri fiyatta belirleyici noktalardandır.

Kamera sistemlerinde kullanılan aksesuarlar başta önemsiz görünsede kalitesiz aksesuarlarla kurulan kamera sistemi yaptığınız kamera sistemi yatırımından verim almanıza engel olacaktır.

Kamera sistemleri, evlerde özellikle bakıcı ve bebek takibi için, işyerleri, apartman ve kobilerde güvenlik ve personel denetimi için kullanılmaktadır. Olası hırsızlık, şiddet ve kötüye kullanma durumlarında iyi seçilmiş ürünlerle alınan net kamera sistemi görüntüleri delil niteliği taşımaktadır. Güvenlik kamera sistemleri ile internet üzerinden cep telefonunuz, iPad, iPone gibi akıllı telefonlar, android işletim sistemli cep telefonları ve tabletler sayesinde dünyanın her yerinden online olarak kesintisiz izleyebilirsiniz.